2010-12-05

Helena Bonham Carter, krótkie info.

Tym razem notka inna. Były już recenzje filmowe, był i serial to teraz czas na aktorkę :)
Helena Bonham Carter, ur. 26 maja 1966 Golders Green, Londyn, Wielka Brytania.
W Wielkiej Brytanii jest nazywana "angielską różą", ze względu na szczególną, subtelną urodę, arystokratyczne role, głównie w filmach kostiumowych, w których wykazuje niezaprzeczalny talent.
Helena Bonham Carter pochodzi z arystokratycznej rodziny, jest nawet pra pra-wnuczką jednego z brytyjskich premierów. Zadebiutowała w filmie telewizyjnym "A Pattern of Roses" (1983) jako Netty. Pojawiła się też w 2 odcinkach serialu sensacyjnego "Miami Vice" (!) w 1984 roku. Jej debiutem kinowym była rola Lady Jane Grey w filmie historycznym Trevora Nunna "Lady Jane" (1986), opowiadającym tragiczną historię młodziutkiej angielskiej królowej, która panowała zaledwie 9 dni. Helena Bonham-Carter stała się sławna po adaptacji wiktoriańskiej powieści E.M. Forstera "Pokój z widokiem" (1986) Jamesa Ivory'ego, w której wystąpiła jako uparta Lucy Honeychurch, bezskutecznie odrzucająca zaloty pełnego uroku Juliana Sandsa. Po tym sukcesie aktorka nawiązała udaną współpracę ze spółką Merchant-Ivory, pojawiając się w ich kolejnych adaptacjach prozy Forstera, w niewielkiej roli w filmie "Maurice", mniej udanym "Tam, gdzie nie chadzają anioły" (1991) oraz jako Helen Schlegel, zbuntowana przeciwko konwenansom siostra Emmy Thompson, w "Howards End" (1992).
Aktorka prywatnie jest żoną Tima Burtona, hollywoodzkiego reżysera.


Bonham Carter zagrała także w dwóch adaptacjach szekspirowskich: wykreowała nieszczęśliwą, ale świadomą Ofelię w "Hamlecie" (1990) Franco Zeffirellego, u boku Mela Gibsona w roli tytułowej, a w "Nocy Trzech Króli" (1996) wystąpiła jako zakochana w nieodpowiedniej osobie Olivia. W adaptacji nieco odmiennej w klimacie, klasycznej prozy Mary Shelley, mianowicie "Frankensteinie" (1994) Kennetha Branagha, aktorka wcieliła się w narzeczoną doktora, Elizabeth. Za rolę w oryginalnym, choć nieco makabrycznym filmie o życiu rodziny górników, "Margaret's Museum" (1995) przyznano Helenie Bonham Carter International Fantasy Film Award i nagrodę Genie. Aktorka powróciła do filmu kostiumowego w adaptacji powieści Henry'ego Jamesa zatytułowanej "Miłość i śmierć w Wenecji" (1997), gdzie zagrała wyemancypowaną, ale ubogą Kate Croy, która zmusza swojego ukochanego (Linus Roache), żeby uwiódł bogatą amerykańską dziedziczkę, co ma dla nich fatalne konsekwencje. Za tę rolę aktorka otrzymała nominację do Oscara i rekordową liczbę nagród od stowarzyszeń krytyków filmowych: aż 8, między innymi z Bostonu, Londynu, Los Angeles i Toronto.
 Amerykańskim sukcesem aktorki był film "Mighty Aphrodite" (1995) Woody Allena, w którym zagrała samolubną żonę Allena, właścicielkę galerii Armandę Weinrib. Natomiast w kultowym już, przewrotnym filmie Davida Finchera "Podziemny krąg" (1999) aktorka zagrała kobietę fatalną, Marlę Singer, tak jak główny bohater lubującą się w odwiedzaniu grup wsparcia.
Prywatnie Helena Bonham Carter była związana w latach 1994-99 z aktorem i reżyserem Kennethem Branaghem. Świetnie zna język francuski. Teraz jest żoną Tima Burtona :)
Strona aktorki na filmweb'ie: KLIK
Strona fanowska, zagraniczna:KLIK
Polski blog o Helenie: KLIK

2 komentarze:

Follow