2010-12-29

Lassie wróć!, Eric Knight

Witajcie kochani! Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić powieść, która mnie ominęła, a raczej aj ją ominęła w dzieciństwie, a że nie lubię oglądać filmów i nie znać ich pierwowzorów, postanowiłam sięgnąć i po "Lassie wróć!". Nie przedłużając, kilka słów o autorze:


Eric Knight (ur. 10 kwietnia 1897 w Yorkshire, zm. 15 stycznia 1943 w Surinamie) - amerykański pisarz angielskiego pochodzenia, autor powieści o psie Lassie.
Urodził się w Yorkshire, ale w dzieciństwie wiele czasu spędzał w Afryce Południowej, gdzie jego ojciec zajmował się handlem diamentami. Po śmierci ojca matka ponownie wyszła za mąż, za Amerykanina, dlatego jako 15-latek przeniósł się do Massachusetts w USA.
W czasie I wojny światowej służył w Armii Kanadyjskiej. Później studiował sztukę w National Academy of Design w Nowym Jorku, a także pracował jako reporter gazety i hollywoodzki scenarzysta, współpracując m.in. z Frankiem Caprą. W 1932 roku Knight i jego żona Jere zakupili farmę w Pensylwanii, na której hodowali psy m.in. owczarki szkockie collie.
Pierwsza powieścią, jaką napisał, była Song on Your Bugles (1936) o klasie robotniczej w północnej Anglii. Jego This Above All jest uważana za jedną z ważniejszych powieści o II wojnie światowej. Powieść Lassie wróć! została wydana w 1940 roku, a w 1943 nakręcono jej pierwszą adaptację z udziałem m.in. 10-letniej Elizabeth Taylor.
W 1943 roku, Eric Knight zginął w wypadku samolotowym w pobliżu Paramaribo w Gujanie Holenderskiej (obecnie Surinam), gdzie służył w Siłach Specjalnych Armii Stanów Zjednoczonych (w stopniu majora).
Tego sympatycznego owczarka szkockiego, na pewno nie muszę nikomu przedstawiać. Jej przygody nie raz gościły na ekranach naszych telewizorów, ba nawet nasza droga Lassie, a właściwie jaj przygody, stały się lekturą szkolną! (mnie te czasy ominęły) Lassie, jako dobrze wychowany pies był posłuszny swemu panu, a pan, Sam- znany wszędzie, jako znawca psów- dbał o Lassie. Pewnego dnia, syn Sama zauważył, że Lassie czeka na niego przed szkołą- zdumiony ucieszył się, gdyż darzył Lassie niesamowitą sympatią. Wizyty Lassie stały się tak częste, że w całym miasteczku zaczęto się do nich przyzwyczajać. Pewnego dnia jednak, kiedy przyszły ciężkie czasy Lassie została sprzedana Księciu Yorshire...
Niesamowicie ciepła powieść, Lassie naszkicowana jest celnie i posiada upór i instynkt znany tylko wśród zwierząt, a chęć powrotu i zrealizowania wyznaczonego celu, godna podziwu.
Bardzo mi się podobała ta powieść- może dlatego, że Lassie przypominała mi naszą zmarłą tragicznie Perełkę, która zawsze czekała na moją siostrę przed szkołą?
W każdym bądź razie, polecam, zwłaszcza miłośnikom psów!
Moja ocena: 4+

5 komentarzy:

 1. Dla mnie już za późno ;P A szkoda, nawet nie pomyślałam, że mogłabym ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam namiętnie jako dziecko :)
  Teraz z sentymentu nabyłam psa tej rasy i nie można zaprzeczyć im inteligencji, wręcz książkowej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jakoś noe mogę się do tej ksiązki premóc. Tyle się o niej słyszy, a mimo to wydaje mi się taka.. no nawet nie wiem jak to określić;D może poczekam na jakieś wznowienie;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam jak musiałam przeczytać ' Lessie wróć' w podstawówce i jakoś nie ciągnęło mnie wtedy do niej... Przez szkołę zniechęciłam się do książki i nie wiem czy chciałabym ją przeczytać po raz drugi . Recenzja bardzo fajna czekam na kolejną. Pozdrawiam i zapraszam do mnie .
  http://miedzy-ksiazkami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam ją bardzo dawno temu i miło wspominam :) Kiedyś pewnie będę ją czytać mojemu przyszłemu dziecku ;)

  OdpowiedzUsuń

Follow