2011-03-25

Przeczytaj dziś, zanim nadejdzie Jutro - akcja wydawnictwa Znak!

Ostanie badania czytelnictwa potwierdzają tezę, że Polacy przestają czytać. Szkoła – najbardziej naturalne miejsce – nie wyrabia nawyków czytelniczychco trzeci uczeń i student nie sięgnął w ubiegłym roku po książkę.


Musimy to zmienić! Znak, jako wydawnictwo gromadzące wokół siebie środowisko wybitnych pisarzy, filozofów i naukowców, czuje się szczególnie zobowiązany do promocji kultury czytania. Dlatego przed zbliżającym się Światowym Dniem Książki rozpoczniemy akcję wspierającą czytelnictwo wśród młodzieży Przeczytaj dziś, zanim nadejdzie Jutro.

Zainspirowały nas działania, jakie przeprowadzono w Szwecji w ramach Läsrörelsen [Ruch Czytelnictwa]. Jego twórcy uznali, że wysoki poziom kultury czytania jest niezbędnym warunkiem istnienia demokracji. Początkowo była to inicjatywa intelektualistów i edukatorów, jednak z czasem akcja nabrała rozpędu i włączyły się w nią kolejne instytucje, ministerstwa i rząd Szwecji.
W trakcie projektu uruchomiono ponad 120 programów, w tym Ge dina barn ett språk, czyli Dajmy dzieciom język.
Dzieci i młodzież poproszono o wybranie książek, które mają największe szanse, by zachęcić ich rówieśników do czytania. Jutro Johna Marsdena znalazła się w tym zestawieniu jako jedyna książka spoza Szwecji. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć akcję w momencie wydania tej książki w Polsce.
Akcję przeprowadzono także w miejscach niekojarzonych dotąd z czytaniem – wybrane tytuły były między innymi dołączane w McDonald's do zestawów Happy Meal. Łącznie rozdano 1,2 mln egzemplarzy książek.

Przedstawiliśmy nasz projekt uczniom i nauczycielom. Rozmawialiśmy z młodzieżą o tym, co podoba im się w książkach. Dyskutowaliśmy z pedagogami o tym, jak mogą wykorzystać Jutro do rozmowy o uniwersalnych wartościach. Chcemy pokazać, że można o tych wartościach mówić współczesnym, przystępnym językiem. Że lektury szkolne nie muszą być nudne, a czytanie może być po prostu fajne.
W wyniku współpracy z dr Gabrielą Olszowską, recenzentką ministerialną i dyrektor krakowskiego gimnazjum, powstał szereg materiałów dydaktycznych ułatwiających przeprowadzenie lekcji [m.in. z języka polskiego, języka angielskiego, wiedzy o społeczeństwie].
W ramach akcji chcemy przekazać każdemu gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej zestaw materiałów edukacyjnych, egzemplarz  powieści Johna Marsdena Jutro oraz materiały informujące o konkursie dla uczniów – przesłane materiały stanowić będą komplet narzędzi potrzebnych do przeprowadzenia lekcji.
Kontaktujemy się już ze szkołami, które bezpośrednio zapraszamy do wzięcia udziału akcji – skontaktowaliśmy się już z ponad dwoma tysiącami gimnazjów.

Wszystkie osoby, które chciałyby zgłosić swoją szkołę do udziału w akcji, prosimy o kontakt mailowy: jutro@znak.com.pl
Wkrótce ruszy również oficjalna strona www.seriajutro.pl
 
 Ja, oczywiście popieram tą akcję całym sercem i myślę, że warto wziąć w niej udział. Sama jestem przerażona (i wiem dobrze, że nie tylko ja ale również Wy) spadającą liczbą osób czytających... Nie wiem skąd się to bierze... :(

Swoją drogą żałuję, że nie uczęszczam jeszcze do gimnazjum, bo strasznie ciekawi mnie, jak będą wyglądać takie lekcje :)

A Wy co myślicie o tej akcji? :)

4 komentarze:

 1. Czytamo mało bo tak nas wchowują,teraz łatwiej dzieciakowi puscic tv i rodzic ma spokoj przez cały dzień więc potem wyrasta z tego człowiek który nie dotkanie nawet książki do ręki bo uznaje ją za bezwartościową.
  Miło że coś z tym robią,fakt lektur chyba nikomu nie chce się czytac ale jakby zacząc przerabiać ciekawsze książki to mogłoby to inaczej wyglądac,sama uwielbiam czytac a mimo to w całej mojej karierze przeczytałam może ze 2 lektury szkolne.
  Cieszyłabym się też jak książki byłyby tańsze,ja rozumiem że trzeba zarobic na nich i koszty wydania itp
  Ale biorąc pod uwage że tak mało ludzi czyta to koszt książek jest naprawde wysoki,już nie wspomne jak chce sie kupic polską książkę za granica,aż serce boli jak chce sie kupic kilka pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. O tak, również jestem bardzo ciekawa, jak to będzie wyglądało. Mam przy tym nadzieję, że jak najwięcej szkół zdecyduje się zaangażować w tę akcję. Zaszczepmy w młodych miłość do książek! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Taka akcja jest potrzebna jak najbardziej jednak ja uważam, że za nawyk czytania lub stronienia od książek, kształtuje się w dzieciństwie. Rodzice powinni czytać dzieciom, a później razem z nimi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem zdecydowanie ZA akcją i mam zamiar zgłosić własną szkołę ;).

  OdpowiedzUsuń

Follow