2011-04-06

Hakus Pokus - Katarzyna Leżeńska , Darek Milewski

Nigdy nie mogłam się przekonać do polskiej literatury- zawsze trafiałam na pozycje, które po paru stronach były nudne, bezbarwne i całkowicie mnie nie zainteresowały. Straciłam, muszę przyznać, nadzieję na powieść naprawdę dobrą z rodzimego podwórka. Stało się nawet tak, że zniechęcona wieloma porażkami przestałam czytać polską literaturę (ograniczyłam się jedynie do wierszy)... aż do teraz. "Hakus Pokus" zmienił moje zdanie na temat polskiej powieści!
(Za notkę o autorach tym razem posłuży zdjęcie okładki powieści zrobione dosłownie przed chwilką, wybaczcie jakość zdjęcia.)
Kliknij, by powiększyć.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 496 

Powieść opowiada historię Beaty, Polki urodzonej w Warszawie, która razem z matką wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w wieku czterech lat oraz historię Roberta, który z Warszawy wyjechał do Stanów, by tam na jednej z renomowanych uczelni dokończyć studia matematyczne. Dziwnym zrządzeniem losu Beata i Robert spotykają się i razem pracują w CounterVision, firmie, która testuje zabezpieczenia internetowe wielu organizacji. Ona jako psycholog, on jako wzięty matematyk i haker. Ona ma chorą psychicznie matkę, która zostaje umieszczona w jednym ze szpitali stanowych, on właśnie rozstał się z żoną, która postanowiła zmienić płeć i odnaleźć siebie... Oboje naznaczeni przez życie splatają swoje przeznaczenie i nieświadomie wplątują się w aferę, która wstrząśnie całym światem...
Powieść wciągająca od samego początku. I naprawdę dobrze napisana. Czyta się szybko i przyjemnie, rozdziały są podzielone na bohaterów, co umożliwia nam poznanie każdego z nich oraz tego, jak to wszystko wygląda z Beaty czy Roberta strony. Gdy dostałam tą powieść nie spodziewałam się, że zostanę tak pochłonięta przez świat zdominowany przez hakerów, gdzie prywatność to mit i gdzie relacje ludzkie często ograniczają się do wysłania e-maila czy sms'a... Sięgając po tą powieść, czytelnik może się naprawdę dużo dowiedzieć o internetowym półświatku, o hakerach, o rzeczach i sprawach, które w dzisiejszych czasach są ważne, ale bagatelizowane często przez ludzi- dopóki sami nie staną się ofiarami...
Jak na ilość opisywanych problemów powieść nie jest chaotyczna czy poplątana. Wszystko jest skrzętnie poukładane i na swoim miejscu. Każdy wątek jest wpleciony w doskonale zaplanowaną fabułę- reakcję łańcuchową, gdzie losy bohaterów raz splatają się ze sobą, raz rozplatają... jak to w życiu już bywa :)
Myślę, że z czystym sumieniem mogę polecić tą powieść dla każdego.

Bardzo cieszę się, że znalazłam polską powieść, która przekonała mnie do polskiej literatury (nie wiem, dlaczego musiało mi to tyle zająć... ale wszystko ma swój cel i miejsce, nieprawdaż? :D ) raz na zawsze! :)
Moja ocena: 5-

Za egzemplarz recenzyjny serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński! :)


Recenzja ukazała się również na portalu lubimyczytac.pl, a można ją zobaczyć tutaj.

10 komentarzy:

 1. Słyszałam o tej książce, ale nie sądziłam, że jest aż tak dobra. Chyba będę musiała przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja uwielbiam zarówno polską literaturę jak i polskie kino :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszyscy ją tak zachwalają, że z pewnością musi być to świetna książka. Mam ją zapisaną i z przyjemnością przeczytam:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Same pozytywne recenzje ;) Nic tylko czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś musi się trafić i zła :P
  Mnie do polskiej literatury przekonał Konrad T. Lewandowski, twórca kryminałów :) I oczywiście Sapkowski :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja ciągle odkładam ja na potem... nie mogę się przemóc...

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejna pozytywna recenzja... MUSZĘ mieć tę książkę ;)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z wielką chęcią sięgnę po to dzieło, gdy tylko będę miała okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Leży sobie na półce i czeka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Baardzo bym chciała przeczytać, jak tylko nadarzy się okazja, kupię

  OdpowiedzUsuń

Follow