2011-06-11

Dopóki mamy twarze, C.S.Lewis

Pamiętam, jak będąc jeszcze w podstawówce zafascynowały mnie mity i wszelakie mitologie, nie tylko te przerabiane na lekcjach języka polskiego- głównie greckie. Do dzisiaj świat zawarty w mitach jest dla mnie magiczny i czasami wracam do tych ulubionych mitów, jeszcze z dzieciństwa. Gdy sięgałam po powieść "Dopóki mamy twarze", osławionego C.S.Lewisa (głównie za sprawą serii "Opowieści z Narnii...") nie spodziewałam się, że natknę się na dzieło, które na długo zapadnie w moją pamięć i stanie się jednocześnie jedną z moich ulubionych książek... jest to bowiem powieść nawiązująca do mitu opowiadającego o miłości Psyche i Erosa...(o samym micie można przeczytać tutaj: klik)

Clive Staples Lewis (ur. 29 listopada 1898 w Belfaście, zm. 22 listopada 1963 w Oksfordzie) – brytyjski pisarz, historyk, filozof i teolog, członek grupy Inklingów. Stworzył cykl fantasy dla dzieci Opowieści z Narnii (The Chronicles of Narnia, 1950-1955, pierwsze wyd. polskie 1985-1989). Znany jest również z esejów religijno-filozoficznych.

Wydawnictwo: Esprit
Liczba stron: 360
ISBN: 978-83-60040-92-8

Mit o Psyche i Erosie, w powieści Lewisa przybiera całkiem inny charakter, jest jakby tłem dla całej fabuły, którą opowiada główna bohaterka, Orual, jedna z dwóch sióstr Psyche. Cały świat przedstawiony pozbawiony jest otoczki, która zazwyczaj towarzyszy mitom. Orual jest szpetną kobietą, której brzydotę wyśmiewa nawet jej ojciec, król barbarzyńskiego państewka, natomiast Psyche słynie z niesamowitej urody, a poddani często czczą ją jako boginię... Wszystko to sprowadza na młodą dziewczynę nieszczęście- zostaje oddana na pożarcie Bestii, która jest synem bogini Ungit (greckiej Wenus). Zrozpaczona Orual, która kocha Psyche jak własne dziecko (sama ją zresztą wychowywała, po śmierci jej matki), postanawia ją odnaleźć...

Do dziś dzień nie mogę przestać się zachwycać tą powieścią. Rozpaliła w mojej duszy ogień, przyciągnęła mnie na kilka godzin nie pozwalając się oderwać od niej choćby na minutę- ciągle trzymałam ją blisko przy sobie i czytałam niemal wszędzie: w autobusie, na przerwach między zajęciami, na przystankach... Oddałam jej serce, a ona dała mi przepiękną historię pełną zwątpienia, wiary i ludzkich emocji...

Książka niesie ze sobą całkiem ludzkie rozważania na temat wiary- czy bóg/bóstwa, w które wierzymy naprawdę istnieje/ą? Czy to on/one rządzą naszym życiem, zsyłają nam szczęście i nieszczęście? Co, jeśli jesteśmy tylko marionetkami w rękach boga/bóstwa? Każde z tych pytań zadaje sobie główna bohaterka, Orual w swej księdze, którą spisuje w gniewie i nienawiści i wymierza ją do bóstw z jej świata- domaga się odpowiedzi i sprawiedliwości...

Polecam, bo naprawdę warto!

Moja ocena: 6!

Za egzemplarz recenzyjny serdecznie dziękuję!

21 komentarzy:

 1. Fanką mitologii nie byłam i już chyba nie będę, więc książka raczej nie dla mnie. Chociaż tak zachwalasz, że może kiedyś się zdecyduję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od pewnego czasu mam tę książkę w planach, ale jakoś się do tej pory nie złożyło.. Recenzja bardzo interesująca i będę musiała chyba się bardziej o nią postarać:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa recenzja. Ksiażke dostałam wczoraj od wydawnictwa.Czeka sobie cierpliwie na swoja kolej:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dłuższego czasu na nią poluję, mam nadzieję, że jeszcze wciągu następnych dwóch tygodni ją zdobędę;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od tak dawna chcę ją przeczytać, ale jeszcze do niej nie dotarłam :). Zachęciłaś mnie jeszcze bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie mam ochoty na tę książkę, ale muszę powiedzieć, że niestety w czymś jestem podobna do głównej bohaterki...

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa i zachęcająca recenzja, mimo że fanką mitologii nie jestem, jak trafi w moje ręce przeczytam :)
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja również nie mam ochoty na tę książkę, przeczytałam "Smutek", nie odpowiadał mi styl pisania tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tej książki jeszcze nie czytałem, ale zamierzam to wkrótce zmienić :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę wypatrzyłam już jakiś czas temu i mam ją w planach -na pewno przeczytam, jeszcze po tak pozytywnej recenzji 8)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na razie mam średnią ochotę sięgać po tę książkę, ale nie zarzekam się, że jej nigdy nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Od zawsze lubiłam mity i tego typu opowieści, więc chętnie zapoznam się z tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki, tym bardziej, że kocham Lewisa, właśnie za "Opowieści..." które czytałam niezliczoną ilość razy ;) A powiedz mi (mozesz odpisać na facebooku,jesli to nie problem?), jak można zostać recenzentem i dostawać takie książki, jak Ty?

  OdpowiedzUsuń
 14. Ma ją na swojej półce moja siostra i planuję ją od jakiegoś czasu przeczytać, ale jakoś zawsze zabiorę się za coś innego :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Strasznie mnie interesuje ta książka i nie mogę już się doczekać chwili kiedy wpadnie w moje ręce. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zachęciłaś mnie do przeczytania tego dzieła. Postaram się zrobić to jak najszybciej ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Poluję na nią od pewnego czasu i jak znajdę to z pewnością przeczytam;))

  OdpowiedzUsuń
 18. Lewis mnie średnio pociąga. Kiedyś miałam w planach przeczytać "Dopóki mamy twarze" może kiedyś to zrealizuję, ale na razie zupełnie mi ten pomysł przeszedł. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. ostatnimi czasy dużo osób zwraca uwagę na książki C. S. Lewis'a, a ja wciąż nie mogę się do niego przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 20. już od dawna chcę się za nią zabrać, teraz myślę, że będę musiała ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Czytałam o niej dużo dobrego i mam nadzieję trafić na nią w niedalekiej przyszłości w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń

Follow