2011-06-05

Harjunpää i kapłan zła, Matti Yrjänä Joensuu

Z kryminałami zawsze mam problem, ale od czasu "Kolekcjonera"(recenzja ukazała się tutaj) powoli zaczynam się do nich coraz bardziej przekonywać, bo przecież nie tylko o rozwiązanie zagadki w kryminałach chodzi! :) "Harjunpää i kapłan zła" jest powieścią wykraczającą poza swój gatunek...

Matti Yrjänä Joensuu (ur. 31 października 1948 w Helsinkach) - fiński pisarz powieści kryminalnych, w których najczęściej w roli głównej występuje detektyw Timo Harjunpää. Pisarz na co dzień pracował jako policjant.


Wydawnictwo: Kojro
Liczba stron: 320
ISBN: 8391645827

Akcja powieści rozgrywa się we współczesnych Helsinkach, na ulicach pełnych zapracowanych ludzi, mieszkaniach, gdzie samotność doskwiera, miejscach, które skrywają tajemnice... Detektyw Timo Harjunpää próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczych zbrodni, które zdarzają się na stacjach metra w całych Helsinkach.

W powieści oprócz głównego bohatera przeplatają się i inne, równie barwne postacie, m.in. żona jednego z zamordowanych, która jest w ciąży, albo jeden z fińskich pisarzy. Każda z tych osób, pełna własnych trosk w jakiś szczególny sposób wplątana jest w serię tajemniczych śmierci pod kołami pociągów helsińskiego metra. Autor do smaczku dodaje nam kompleksowy niemalże obraz samego sprawcy zabójstw- fanatyka religijnego, który wierzy w Macierz, a Chrześcijan uważa za heretyków i najgorszych wrogów.

Zawsze sobie ceniłam powieści fińskie, nie tylko dlatego, że Finlandia, zaraz po Japonii są moimi ulubionymi krajami, których kultura i obyczaje mnie fascynują- powieści z tego mroźnego kraju mają specyficzny klimat, który wprawia mnie zawsze w zdumienie: potrafi sprawić, że w jednej chwili powieść i fabuła mnie pochłania, a w innej zaś skłania do refleksji... I tym razem było tak samo, co jakiś czas przerywałam lekturę, by zastanowić się nad przeczytanymi słowami... Powieść niesie w sobie głębie, którą każdy na pewno dostrzeże :) 

Moja ocena: 5

Polecam serdecznie, zwłaszcza miłośnikom literatury fińskiej ale nie tylko! :)

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję serdecznie!

9 komentarzy:

 1. Może i ja sięgnę skoro książka jest tak dobra?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa książka, którą również polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tę książkę i mogę tylko potwierdzić - ciekawa książka

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ tu teraz ślicznie z tymi różyczkami w tle... Bardzo mi się podoba. Dziwne, że zawsze kiedy przychodzi moja ulubiona pora roku, lato, często łapie się na tym, że myślę o skandynawskiej lekturze. Nie żeby było mi za gorąco, chyba po prostu mój mózg przestawia się dla równowagi w stronę chłodniejszych klimatów. Pozdrawiam zatem letnio-zimowo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. na mnie książka również zrobiła ogromne wrażenie i bardzo miło ją wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie musze przeczytać, dodaje do listy :)
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeżeli lubisz się wzruszać, ta książka na pewno przypadnie Ci do gustu. Ja zaczynam właśnie przygodę z książkami Danielle Steel

  OdpowiedzUsuń
 8. Kocham kryminały, a jeszcze takie lśniące oryginalnością, wykraczające poza ramy gatunku brzmi smakowicie :) Kryminały skandynawskie znane są mi jedynie w twórczości Larssona, ale obycie w literaturze skandynawskiej planuję poszerzać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Do tej pory nie miałam do czynienia fińskimi autorami i żałuję. Z chęcią przeczytam to dzieło ^ ^

  OdpowiedzUsuń

Follow