2012-05-20

Dzień z książką: zaległości


Mam ogromne zaległości, nie tylko z tą zabawą, ale ze wszystkim. Postaram się wreszcie poprawić. Na szczęście wszystko idzie ku lepszemu i mój chaos uczelniany powoli zostaje doprowadzony do ładu i składu.  Dzisiejszy post to zbiór zaległości, które postanowiłam w końcu nadrobić. Zebrało się tego naprawdę dużo, niestety z przyczyn ode mnie nie zależnych... 


Dzień 6 - Książka, przy której płaczesz

Jest kilka takich książek, ale nie podam konkretnych przykładów. Opowiem Wam raczej o tym, co mnie najbardziej wzrusza w książkach: nie romantyczne sceny, spotkania kochanków, wielkich miłości... Wzruszają mnie najczęściej najzwyklejsze, zdawałoby się ludzkie odruchy: chęć niesienia pomocy, miłość rodzicielska, piękne przyjaźnie i śmierć bohaterów, z którymi się zżyłam najbardziej. Wy też tak macie?

Dzień 7 - Książka, przez którą trudno przebrnąć

Ciężko mi było zawsze przebrnąć przez niektóre lektury szkolne- po prostu nie lubię być zmuszana do czytania. A późniejsze rozkładanie na czynniki pierwsze każdego zdania, akapitu czy sceny... okropność! Rozumie, że dzięki temu (być może) nauczyciele chcieli byśmy daną lekturę w pełni zrozumieli, ale to tylko rujnowało całą przyjemność z przeczytania danej pozycji. Nie fajne.

Dzień 8 - Mało znana książka, która nie jest bestsellerem, a powinna nim być

Bardzo trudne pytanie... Nigdy tak naprawdę nie kierowałam się modą, czy popytem na dane książki. Wolałam przeczekać cały ten "bum" i wówczas na trzeźwo sięgnąć po książkę, nie mając w pamięci żadnych uwag czy komentarzy. Taką książką, która nie była nigdy bestsellerem, moim zdaniem powinna być powieść Josephine Hart pod tytułem: "Zakrzepły dzień". Uboga w stronice, ale na szczęście nie treść. Doskonała i jedna z moich ulubionych książek z czasów jeszcze licealnych.

Dzień 9 - Książka wielokrotnie przez Ciebie czytana

Cykl powieści "Harry Potter..." - nie mogło być inaczej. Nadal podczytuję. I, zapewne w przyszłości ciągle to będę robić. Nigdy z nich nie wyrosnę. Nie chcę.

Dzień 10 - Pierwsza książka przeczytana przez Ciebie

"Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina - jedna z lektur szkolnych, którą przeczytałam znacznie wcześniej niż moi rówieśnicy. Będąc w bibliotece szkolnej, przykuła mnie okładka. Wypożyczyłam i przepadłam. Polubiłam Tomka i jego niesamowite przygody wciągnęły mnie na tyle, by poświęcić mu naprawdę sporo czasu. To był wyjątek, bo w czasach szkoły podstawowej czytać książek nie lubiłam.

Dzień 11 - Książka, dzięki której zaraziłeś się czytaniem

Patrz, dzień 9. Zaraziła nią mnie moja wychowawczyni i nauczycielka języka polskiego w szóstej klasie szkoły podstawowej. Po dziś dzień jestem jej za to wdzięczna.

Dzień 12 - Książka, która tak wycieńczyła Cię emocjonalnie, że musiałeś przerwać jej czytanie lub odłożyć na jakiś czas

Było takich książek kilka, jedną z nich z pewnością była "Płacząca Zuzanna" oraz "Droga do szczęścia". Obie naładowane emocjami, głównie negatywnymi, czytanie w ciężkim dla mnie okresie- niezbyt dobre połączenie, czyż nie? ;)

Dzień 13 - Najukochańsza książka z dzieciństwa

Patrz dzień czwarty. :)

Dzień 14 - Książka, która powinna się znaleźć na obowiązkowej liście lektur w szkole średniej

Nie ma takiej książki. To zbrodnia rozkładać na czynniki pierwsze świat przedstawiony, stylistykę konkretną dla danego autora. Nie lubiłam tego strasznie. Książki tracą duszę, magię. I my przez to też dużo tracimy (mniej zyskujemy). Rozumiem i zdaję sobie sprawę, że jest to ważny element nauczania, ale chyba nie chciałabym aby któraś z moich ulubionych książek została tak bezwstydnie obdarta ze swoich sekretów, które mogę odkrywać za każdym razem więcej... Może to dziwne, ale tak jest.

Dzień 15 - Ulubiona książka traktująca o obcych kulturach

Ostatnio to jest nią: "Podróż z Herodotem" Kapuścińskiego

Dzień 16 - Ulubiona książka, którą sfilmowano

Zdecydowanie "Biały Oleander", doskonała ekranizacja, niesamowity klimat :)

Dzień 17 - Książka, którą sfilmowano i zrobiono to źle

Nie przypominam sobie takiej. Na pewno było kilka takich pozycji (coś mi podpowiada, że któraś z adaptacji powieści Kinga nie była taka dobra jaka powinna być, ale nie potrafię sobie teraz niczego konkretnego przypomnieć). Umknęły z mej pamięci ;)

Dzień 18 - Twoja ukochana książka, której już nie można kupić

Chyba nie ma takiej. Nawet mangi, których od dawna nie wydawano, znowu są dostępne w księgarniach. Mam to szczęście, że zazwyczaj każda książka w jakiś magiczny sposób trafia w moje łapki, czy to dzięki księgarniom, czy wyprzedażom bibliotecznym, czy wymiankom, czy chociażby podczas buszowania w antykwariatach... :D

Dzień 19 - Książka, dzięki której zmieniłeś zdanie na jakiś temat

Każda przeczytana przeze mnie książka niesie ze sobą naukę. Próbuję z nich czerpać jak najwięcej. Są książki, które otwierają mój umysł na nowe kultury, sposoby patrzenia. Skłaniają do refleksji i inspirują. Nie potrafię podać tutaj konkretnego tytułu.

Dzień 20 - Książka, którą byś poleciła osobie o wąskich horyzontach myślowych

Sama nie wiem. Jeśli taka osoba nie wykaże inicjatywy, to nawet najlepsze, najciekawsza książka jej nie zainteresuje. Ciężko jest znaleźć taką, która będzie idealną odpowiedzią na to pytanie.

Dzień 21 - Książka, która przyniosła Ci wielką przyjemność, ale wstydzisz się przyznać, że ją czytałaś

Nie wstydzę się żadnej przeczytanej książki. W sumie nie rozumiem tego pytania. Czytanie to nie grzech, każda książka jest warta uwagi, nawet najbanalniejsza. Moja przyjaciółka zawsze powtarza: Książka czytana, to książka z duszą. - podpisuję się pod tymi słowami i nie mam zamiaru dyskwalifikować książek, czy ich w ogóle się wstydzić!Dzień 22 - Ulubiona seria wydawnicza

Oczywiście, jest nią Seria z Miotłą (co każdy uważny czytelnik mógł już wielokrotnie zauważyć!) Seria ta stworzona jest idealnie pod moje gusta czytelnicze. Uwielbiam. Każda przeczytana książka jest dla mnie strzałem w dziesiątkę! :)

Dzień 23 - Ulubiony romans

Nie lubię romansów. Kiedyś zaczytywałam się romansami dla nastolatek z serii "Nie dla mamy, nie dla taty lecz dla każdej małolaty", ale to przeszłość. :) 

Dzień 24 - Książka, która okazała się jednym wielkim oszustwem

Nie znam takiej, albo nie mogę sobie przypomnieć.

Dzień 25 - Ulubiona autobiografia / biografa

Mało czytam takich pozycji i w tej chwili nie mam ulubionej.

Dzień 26 - Książka, którą chciałabyś przeczytać, a jeszcze nie jest napisana

Moja własna ;) A tak na serio, na pewno kontynuacja "HP", choć wiem dobrze, że to mrzonki i zapewne nigdy się nie doczekam.

Dzień 27 - Książka, którą byś napisała, gdybyś umiała

Ciężkie pytanie... nie potrafię na nie odpowiedzieć.

10 komentarzy:

 1. Wow, sporo tych książek. Jest przez wiele pozycji nie potrafiłam przebrnąć. Tymi najsłynniejszymi są chyba "Zmierzch" i "Władca Pierścienia". No i przy jednaj książce płakałam: "Wampiratach" - ostatnim tomie. To tak krótko z moich przeżyć nad książkami. XD

  http://wielka-biblioteka-ossus.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przez "Zmierzch" ledwo przebrnęłam, nie wiem jak mi się to udało xD "Władcę Pierścieni" wielbię po dziś dzień, choć muszę przyznać, że jest dosyć ciężką książką.
   Dziękuję za wizytę :)

   Usuń
 2. Trochę tych zaległości się nazbierała, ale miło się czytało:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi :) Niestety zaległości to mój notoryczny problem ostatnich tygodni :< ale wracam wreszcie do życia :D

   Usuń
 3. "Zakrzepły dzień" i "Biały oleander" zdecydowanie będę musiała przeczytać. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. a mnie zaciekawiła Płacząca Zuzanna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest naprawdę ciekawa, ale trudna. Głownie poprzez ładunek emocjonalny. Ciekawa jestem Twojej opinii :D

   Usuń
 5. Ciekawe odpowiedzi. Uwielbiam "Biały Oleander", ale książki jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest o niebo lepsza od filmu, naprawdę warto po nią sięgnąć :)

   Usuń

Follow