2012-04-28

Podróże z Herodotem, Ryszard Kapuściński

Gdy byłam jeszcze na dziennikarstwie, Kapuściński stał się dla mnie legendą. Legendą, którą w nijaki sposób nie mogłam/nie chciałam konfrontować z rzeczywistością. Wszechobecny zachwyt nad tym polskim reportażystą, sprawiał, że drżałam myśląc o jego książkach- drżałam, przejęta strachem, że legenda, o której wszyscy mówią, zawiedzie mnie. W końcu, nie wszystko, co jest popularne, mi się podoba- wręcz odwrotnie, wolę sama odkrywać różne rzeczy w swoim czasie, bez "przymusu". I tak, nadeszła ta wiekopomna chwila- konfrontacja legendy z rzeczywistością. Książka ta, czekała długo, kilka miesięcy na mojej półce, aż w końcu nadszedł ten dzień. Wzięłam ją do ręki i przepadłam...


Ryszard Kapuściński (ur. 4 marca 1932 w Pińsku, zm. 23 stycznia 2007 w Warszawie) – polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf, zwany "cesarzem reportażu".
Był najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonym za granicą polskim autorem.

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: sierpień 2005
ISBN: 83-240-0482-3
Liczba stron: 264

"(...) Przeciętny człowiek nie jest specjalnie ciekaw świata. Ot, żyje, musi jakoś się z tym faktem uporać, im będzie go to kosztować mniej wysiłku - tym lepiej. A przecież poznawanie świata zakłada wysiłek, i to wielki, pochłaniający człowieka. Większość ludzi raczej rozwija w sobie zdolności przeciwne, zdolność, aby patrząc - nie widzieć, aby słuchając - nie słyszeć. Więc kiedy pojawia się ktoś taki jak Herodot - człowiek owładnięty żądzą, bzikiem, manią poznania, a jeszcze obdarzony rozumem i talentem pisarskim - to fakt taki przechodzi od razu do historii świata!"
[str. 252]

Wystarczył by tylko ten jeden cytat do opisania całej esencji książki. Słowa to za mało, żeby opisać wszystko, co towarzyszy czytelnikowi podczas czytania "Podróży z Herodotem". Jest to jedna z najbardziej autobiograficznych i najbardziej osobistych książek Kapuścińskiego. Opisuje w niej, bowiem, swoje początki z zawodem dziennikarza. Początki podróży, o których kiedyś, mógł tylko pomarzyć. I początki podróży z Herodotem - pisarzem starożytnym, który poznał i opisał świat, jaki widział. Każde plemię napotkane na swojej drodze, opisywał z niezwykłą skrupulatnością. Opisywał nie tylko ludy zamieszkujące tereny starożytnej Azji, czy Europy, ale również zasłyszane opowieści, wydarzenia historyczne, w tym, np. wojnę Persji z Grecją. Kapuściński, zabierał "Dzieje" Herodota ze sobą w każdą podróż, zżył się z nim i podziwiał. 

Książka ta, wywarła na mnie kolosalne wrażenie. Czytało się ją, jakby słuchało się opowieści, dziadka o swojej młodości- coś niezwykłego. Chciałabym, żeby tak wyglądały podręczniki, nie tylko do historii, ale także do geografii, czy nawet do nauki o kulturze. Pełne pasji i potrafiące zaciekawić czytelnika i wciągnąć na długie godziny.

Polecam, każdemu, nie tylko miłośników, reportażu i samego autora :)

Moja ocena: 5


12 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze nic tego autora... Ale na pewno warto zapoznać się choćby z jedną pozycją, może i mi przypadnie tak bardzo do gustu;)
  Cytat z "Podróży z Herodotem" zachęca do przeczytania, przynajmniej mnie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cytat ten jest esencją całej tej książki :) Cieszę się, że jest zachęcający :)

   Usuń
 2. Jestem bardzo ciekawa książek pana Kapuścińskiego, niewykluczone, że ta będzie jego pierwszą, po którą sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno, właśnie najlepiej zacząć od tej książki :)

   Usuń
 3. Czytałam jedynie "Cesarza", do szkoły, i byłam niezadowolona. Może spróbuję jeszcze raz, bo z Twojej opinii wynika, że warto

  OdpowiedzUsuń
 4. "Podróże" są świetne:)Czytałam to już kilka lat temu i chyba sobie powtórzę, bo prawie nic nie pamiętam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja, chyba za jakiś czas też sobie powtórzę :D Głęboko zapadły mi w pamięć i w serce :)

   Usuń
 5. Nie czytałam jeszcze żadnej książki Kapuścińskiego w całości, zawsze we fragmentach. Muszę przyznać, że Twoja recenzja brzmi bardzo, ale to bardzo zachęcająco!

  OdpowiedzUsuń
 6. dla mnie ten autor jest jeszcze wielką zagadką. nie miałam okazji poznać żadnej z jego książek, ale kiedyś na pewno to zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie muszę przeczytać cokolwiek Kapuścińskiego.
  Czasami tak jest, że zobaczy się jeden cytat i człowiek jest już przekonany, że dana pozycja musi przypaść mu do gustu. Nie ma innej opcji.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam czasami tak samo :D Chętnie poznam Twoją ocenę tej książki ^^

   Usuń
 8. Przeczytałam i zachwyciłam się tak jak Ty. Znalazłam sporo ukochanych cytatów:)

  OdpowiedzUsuń

Follow