2012-04-24

Requiem dla snu, Hubert Selby Jr.

Jest to jedna z tych historii, które na dłużej zapadają w pamięć. Historii, której siła tkwi w odwzorowaniu rzeczywistości. Historia, która w jednym momencie obrzydza, w innym dodaje otuchy i nadziei. Historia, której wielowymiarowość czuć na każdej stronicy... Film, pod tym samym tytułem, zna każdy. Niewielu jednak sięga po książkę. Dziwi mnie to bardzo- książka jest esencją, którą należy odkryć, by do końca zrozumieć film.
"Requiem dla snu" przyciągnęło mnie i zaprosiło do swojego świata, nie jak turystę, ale jak członka brooklyńskiej wspólnoty, który gdzieś się po drodze zgubił i zapomniał, jak dotrzeć do domu...


Hubert Selby Jr. w młodości przerwał edukację i próbował zaciągnąć się do marynarki handlowej; nie został jednak przyjęty ze względu na stan zdrowia (wykryto u niego gruźlicę). Podczas długiej bezczynności związanej z chorobą postanowił zostać pisarzem. W późniejszym okresie prowadził burzliwe życie, był m.in. dwukrotnie zatrzymywany za używanie heroiny; miał czwórkę dzieci z trzech małżeństw. 

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Tytuł oryginału: Requiem for a Dream
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Data wydania: wrzesień 2010
ISBN: 9788360979167
Liczba stron: 304


Książka ta opowiada historię trójki przyjaciół, którzy pragną spełnić swoje marzenia. Chcą otworzyć własny biznes, móc wyruszyć w podróż dookoła świata. Wieść, jak każdy z nas, dogodne życie, pełne dostatku i szczęścia. Ślepo wierzą, że handel heroiną pomoże im to osiągnąć, że wcale się nie uzależnią. Święcie wierzą, że w każdej chwili mogą odstawić narkotyki i wykazać silną wolę...
Książka zawiera również historię matki Harry'ego (jednego z trójki przyjaciół), która pewnego dnia odbiera telefon, który zmienia jej życie: ma wystąpić w telewizji. Kierowana złudną chęcią zaimponowania sąsiadkom i nadzieją na bycie akceptowaną, zaczyna stosować drakońską dietę...

Każda z tych historii (w mniejszym lub, w większym stopniu) zahacza o tematykę uzależnień i narkomanii. O cienkiej granicy, niemal niezauważalnej, której przekroczenie staje się również końcem wolności. Człowiek zostaje zniewolony przez narkotyk. Zaskakująco mocny obraz przedstawiony w sposób niezwykły: brak, jakichkolwiek znaków przestankowych, język potoczny doskonale oddający świat, w jakim się znaleźliśmy. Wciągający, a jednocześnie odpychający.

Czytając książkę, nie mogłam początkowo się do niej przekonać, irytował mnie szczerze, brak interpunkcji itp., ale z czasem zrozumiałam, że bez tego zabiegu, książka bardzo by straciła. Inaczej nie da się przedstawić tej historii i świata, brudnych dzielnic Brooklynu. Drugim mankamentem był fakt, że zbyt dobrze znam film i książka przestała być zaskakująca- co tylko pozytywnie wpływa na ocenę adaptacji (moim zdaniem, jest to jedna z lepszych adaptacji, jakie w życiu widziałam).

Jak pisałam już we wstępie, wielowymiarowość książki bije po oczach. Każdy rozdział jest nacechowany metaforami, które każą człowiekowi przystanąć na chwilę i pomyśleć...

Polecam, naprawdę warto.

Moja ocena: 4+


12 komentarzy:

 1. Na pewno przeczytam zwłaszcza, ze powieść już od dawna czeka na półce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie daj czekać jeszcze więcej! :) a tak na serio, ciekawa jestem Twojej opinii :)

   Usuń
 2. Film oglądałam, aczkolwiek dawno temu, dlatego myślę, że mogę spokojnie przeczytać książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj, zwłaszcza, jeśli interesują Cię takie tematy :)

   Usuń
 3. Nie znam filmu a o książce słyszę pierwszy raz, ale to wystarczyło by zaciekawić mnie :) Znaczy Twoja recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś pierwszą osobą, którą "znam", która nie widziała tego filmu! :O ale to w sumie dobrze, ciekawa jestem jak odbierzesz książkę, nie znając wcześniej filmu :)

   Usuń
 4. Hehe^^' Przyznaję - film widziałam, ale książki nie znam. *wstyd*
  Trzeba nadrobić ; )

  Pozdrawiam! xD

  OdpowiedzUsuń
 5. czy ktos chcialby odsprzedac mi te ksiazke? bo nigdzie nie moge jej dostac ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety, sama ją znalazłam w bibliotece uniwersyteckiej. A na stronie wydawnictwa na pewno można ją jeszcze kupić :)

   Usuń

Follow