2011-08-09

Jestem klonem!, Enzo Fontana

Co byście zrobili, gdybyście nagle odkryli, że jesteście niesłychanie podobnie do nieżyjącego brata czy siostry? Czy dociekalibyście prawdy? A gdyby prawda okazała się najgorszą z możliwych? Gdyby się okazało, że jesteście  k l o n e m? Główny nasz bohater, Beniamin musi się zmierzyć właśnie z taką prawdą...

Enzo Fontana jest żonaty, ma dwie córki, obecnie mieszka i pracuje między Trento i Ceseną. W 1982 roku w wydawnictwie Spirali opublikował esej Le prigioni dei media. Jest autorem dramatu Labyrinthos (wydanego w 1996 nakładem Guaraldi), a także antologii Mia linfa, mio fuoco. W 1996 roku dom wydawniczy Mondadori wydał jego powieść Tra la perduta gente poświęconą Dantemu, przychylnie przyjętą w szerokich kręgach krytyki i czytelników. W roku 1998 zdobył włoską nagrodę Lo Stellato przyznawaną w kategorii powieści. Wydawnictwo Laterza wydało drukiem jego powieść L’ultimo viaggio di Ulisse. W 1999 roku został uhonorowany Nagrodą Kultury, przyznawaną przez Premiera. Jako komentator współpracuje z dziennikami „L’Adige” oraz „Il Mattino di Bolzano”. Wraz z grupą „Pupi Avati” pracuje nad projektem kinowym poświęconym życiu Dantego, który zostanie wyprodukowany przez telewizję RAI.

Tłumaczenie: Magdalena Bartosik
Tytuł oryginału: Diario di un ragazzo clonato
Wydawnictwo: eSPe, Wydawnictwo Zakonu Księży Pijarów
Data wydania: grudzień 2003
ISBN: 83-89167-49-2
Liczba stron: 200

Cała historia opowiedziana w książce "Jestem klonem!" zaczyna się od wyprawy do Grecji, gdzie uczniowie z wielu krajów Europy odkrywają mitologię w bardziej namacalny sposób... Kastor, ulubieniec nauczyciela greki, ulega wypadkowy. Zrozpaczeni rodzice próbują znaleźć sposób na ocalenie syna, jednakże medycyna jest bezradna. Matka Kastora nie mogąc się z tym pogodzić przekonuje ojca chłopca do podjęcia radykalnych środków: postanawiają sklonować swojego własnego syna... i nadają mu imię Beniamin.

"Jestem klonem!" to opowieść o chłopcu uwikłanym w sieć kłamstw, które bardziej ranią go niż samo odkrycie prawdy... Czytając tą książkę, zastanawiałam się wielokrotnie, jakbym się czuła w sytuacji, w której znalazł się Beniamin... sama myśl o tym mnie przeraża. Ta książka otworzyła mi oczy. I dała bardzo dużo do myślenia. 
Sam styl pisania autora, wydanie i układ książki bardzo mi się spodobały (język przejrzysty i żywy), zwłaszcza fragmenty dzienników Beniamina jak i Kastora przykuły moją uwagę. 
Powieść ma w sobie ogromny ładunek emocjonalny, pełen szeptów i cieni. Etyczne rozważania mieszają się z wyobrażeniami ludzi i historią klonowania...

Muszę przyznać, że na wiele godzin zostałam pochłonięta, nie tyle samą fabułą, ale refleksjami, które wywołała...

Polecam!

Moja ocena: 4+

Za egzemplarz recenzyjny serdecznie dziękuję!


9 komentarzy:

 1. Ta książka kojarzy mi się z powieścią "Tajemnica" Evy Hoffman, którą czytałam dość dawno temu, ale wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie bym przeczytałam. Fabuła nietypowa i ocena też całkiem wysoka, więc czemu nie:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. czytałam już jakiś czas temu i rzeczywiście książka skłania do refleksji, poza tym daję duży plus za oryginalną tematykę, nie czytałam jak dotąd nic podobnego

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy temat - na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przypomina mi to całkiem niezły film jaki widziałam - "Wyspa", który polecam Ci bardzo, a sama muszę sie rozejrzeć za ta pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę koniecznie przeczytać :) Myślę, że mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sięgnę ze względu na ciekawą i nietypową fabułę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Póki co odnoszę się do tej książki na dystans, ale chętnie przekonam się na własnej czytelniczej skórze, jak wypadnie w moich oczach opisywana przez Ciebie książka :)

  OdpowiedzUsuń

Follow