2011-08-03

Z dziejów Husarii, Radosław Sikora

Zazwyczaj (od czasów licealnych) nie sięgam po tego typu książki, chociaż historia jest nadal jednym z moich ulubionych przedmiotów szkolnych. Zazwyczaj też takie książki nie są tak dobrze napisane i pełne pasji...
Cieszę się, że są tacy ludzie, którzy chcą się dzielić swoją pasją i dzięki nim możemy dowiedzieć dużo,dużo więcej... A o polskiej Husarii, jednak w szkołach się mówi stanowczo za mało...


Radosław Sikora (ur. 1975 r. w Międzyborzu) - polski historyk. Absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. Autor opracowań historycznych, publikowanych w czasopismach i portalach internetowych o tematyce militarno-historycznej, również autor książek o tej tematyce.
(informacje pochodzą stąd)

Data wydania: grudzień 2010
ISBN: 978-83-62329-04-5
Liczba stron: 96

Książka ta jest zbiorem wszystkich najważniejszych informacji dotyczącej polskiej Husarii, która do dziś dzień fascynuje i jest symbolem polskości i patriotyzmu. W jednym z wywiadów na: http://historia.org.pl/ autor tej pozycji, Radosław Sikora, powiedział, że ta książka skierowana jest do osób, które albo chcą dowiedzieć się czegoś o Husarii albo chcą pogłębić swoją wiedzę na ten temat. Jak każdy z nas, podstawową wiedzę przekazywaną w szkole przyswoiłam dość dobrze i o Husarii słyszałam co nie co, ale jak się okazuje wiele kwestii było dla mnie niejasnych, a ta książka pomogła mi wiele zrozumieć...

Oprócz wielu informacji posegregowanych w rozdziałach (przykładowo możemy dowiedzieć się jakim orężem władali Husarzy i co mogło pokonać Husarza), możemy dowiedzieć się również jak polską Husarię postrzegali obcokrajowcy, wędrowcy czy dworzanie na dworach wielmożów. Wszystko jest dodatkowo oprawione w świetne rysunki autorstwa m.in. Dariusza Wieleca, ale i fotografie:

Towarzysz husarski z XVIII w.

"Ostrostawidła" wg polskiego siedemnastowiecznego inżyniera
Józefa Naronowicza-Narońskiego.
W książce zostały szczegółowo opisane dzieje Husarii od początków jej powstania, aż po sam kres, który nastąpił pod koniec XVIII wieku, taktyka tej polskiej jazdy konnej itp. Sam autor już we wstępie wyjaśnia nam czym jest Husaria i czym bogata i uprzywilejowana szlachta polska kierowała się zaciągając się do tej formacji- czyli, min. chęcią zdobycia sławy. 

Z początku podeszłam do tej książki sceptycznie (głównie przez złe doświadczenia z książkami tego typu jeszcze z czasów szkolnych), ale gdy tylko przeczytałam wstęp odkryłam z jaką łatwością czyta się ją i wchłania informację... Zaskoczyła mnie. Nie zdawałam sobie sprawy jaką potęgą była nasza polska Husaria aż do dzisiaj i zaczęłam patrzeć na nią zupełnie inaczej. 

Poproszę więcej takich książek na polskim rynku!

Moja ocena: 5

Za książkę serdecznie dziękuję!


8 komentarzy:

 1. Całkowicie nie moja bajka, lecz bardzo miło mi się czytało twoje wrażenia i odczucia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo mojego zamiłowania do historii, chyba by mnie nie wciągnęło;)

  OdpowiedzUsuń
 3. cenie ludzi z pasją, jednak husaria i historia to totalnie nie moja brocha;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy mnie pamiętasz.Jakiś czas temu dosyć aktywnie prowadziłam bloga pod tym adresem http://book-room-yoanny.blogspot.com/. Planuję wrócić do blogowego towarzystwa, więc zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Historii unikam jak ognia, więc z pewnością ta pozycja nie znajdzie się w moich rękach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak! Chcę ją mieć i przeczytać! Z przyjemnością jej poszukam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie lubię książek historycznych i ta książka też do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń

Follow